Hlboký drep – najlepší drep?

Našiel si na internete informácie o tom, že jednoduchý tzv. čiastočný drep je oproti hlbokému drepu slabý odvar? Že čiastočný drep nie je postačujúci? Že pokiaľ necvičíš hlboké drepy nezískaš svaly?

Je to všetko pravda? Alebo omyl?

Pravdou je, že každý fitnes inštruktor ti povie: drep je jeden z najzákladnejších komplexných cvikov. Existuje veľa diskusií o tom, aký drep je najlepší a ako ho urobiť dobre. Pri drepe zapájaš všetky hlavné svalové partie tvojho tela. Zvyšuješ ním celkovú kondíciu a taktiež maximalizuješ spaľovanie tukov pri budovaní svalstva v dolných končatinách a strede tela.

 

Na jednej strane sa ti môže zdať, že urobiť drep je veľmi jednoduché. No urobiť drep správne je celkom zložité. Počas drepu zapájaš bedrový kĺb, kolená a členky. Musíš mať vystretý chrbát, pevný stred tela, zadok posúvaš dole, tak aby ti kolena nepredbiehali špičky nôh. A práve správna technika je najväčšou výzvou urobiť správne drep.

 

Najčastejšou chybou, ktorú môžeš počas drepu urobiť je to, že nemáš stabilný stred tela, chrbát máš ohnutý alebo sa predkláňaš dopredu. Vtedy najviac zaťažuješ spodný chrbát, ktorý ťa bude bolieť, ba dokonca si ho vieš nesprávnou technikou aj poškodiť.

 

Ako správne a bezpečne cvičiť drepy?

Ovládanie techniky je kľúčom k tomu, aby si neprišiel k zraneniu. Čím nižšie robíš drep, tým je pre teba náročnejšie udržať stabilitu v strednej časti tela. Minimalizovať riziko môžeš tým, že drep budeš robiť do 90°C uhla, tzn. po úroveň kolien. A práve takéto drepy sa nazývajú čiastočné. Čo neznamená, že ak robíš čiastočný drep budeš mať z toho čiastočný prínos. Dôležitá je technika, nie to či je drep hlboký alebo čiastočný.

 

Mal by si niekedy robiť hlboké drepy?
Veľa ľudí verí, že hlboký drep poskytne tvojím svalom väčší záber ako drep čiastočný. Ak máš vymakanú techniku a chceš robiť drep so závažiami, nalož si len toľko koľko unesieš, v opačnom prípade postupuješ riziko, že sa nedvihneš a nedokončíš cvik a môžeš si poškodiť dolný chrbát.

Ak chceš cvičiť plné drepy, ideálne je ich cvičiť s osobným trénerom. Pretože ten sleduje techniku, pozíciu a vie ti povedať, kde robíš chyby a spolu predchádzate zraneniam.

Najväčší rozdiel medzi čiastočným a hlbokým drepom je to, že pri hlbokom drepe zapájaš viac aj hemstringy a zadok. Avšak hlboký drep nie je pre začiatočníkov, tí by mali začínať s čiastočnými drepmi a mali by sa naučiť techniku.
Bryce Hastings, vedúci výskumu Les Mills Head hovorí, že ak cvičíš drepy doma alebo v nejakom skupinovom fitnes, čiastočné drepy sú pre teba istotou, pretože môžeš minimalizovať rizika a získať výhody.
Ak chceš maximalizovať svoje výsledky príď vyskúšať BODYPUMP, kde pri hudbe a zaručenej kombinácií čiastočných drepov spolu s ľahšími závažiami a viacerými opakovaniami spáliš viac kalórií.

 

Vidíme sa na hodine v Addiction clube

Využi 1.hodinu zdarma !

Zisti viac o cvičeniach Les Mills na našom blogu:)

Čo je Les Mills? Ako funguje?

Ako prebieha cvičenie BODYPUMP + video

Tajomstvom BODYPUMPu je REP EFFECT